Џамија (Другово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°29′05.3″N 20°55′31.7″E / 41.484806° N; 20.925472° E / 41.484806; 20.925472
Место Другово
Изградена 2016
Архитектура
Минариња 1

Џамија (Другово) — главна и единствена џамија во селото Другово, во Општина Кичево, Македонија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Џамијата била завршена во 2016 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.