Џамија (Горна Белица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°13′20″N 20°33′8″E / 41.22222° N; 20.55222° E / 41.22222; 20.55222
Место Горна Белица
Изградена 2010
Архитектура
Минариња 1

Џамија (Горна Белица) — главна и единствена џамија во селото Горна Белица, во Општина Струга, Македонија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Изградбата на џамијата започнала во 2010 година, иако истата била стопирана по контрола на инспекциските служби, а подоцна и самиот суд во Струга пресудил дека е незаконска градба и наредил рушење. Сепак, истата била ставена во функција.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Во Горна Белица се градат муслимански гробишта“. Вечер. 21 септември 2012. Посетено на 3 ноември 2018.