Џамија (Арангел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°35′40.8″N 21°01′25.2″E / 41.594667° N; 21.023667° E / 41.594667; 21.023667
Место Арангел
Управа Кичевско муфтиство
Архитектура
Минариња 1

Џамија (Мамудовци) — главна селска џамија во селото Арангел, во Општина Кичево, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во средишниот дел на селото Арангел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]