Џамија (Јанче)

Координати: 41°35′16.8″N 20°37′37.9″E / 41.588000° СГШ; 20.627194° ИГД / 41.588000; 20.627194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија во Јанче

Поглед на џамијата

Координати: 41°35′16.8″N 20°37′37.9″E / 41.588000° СГШ; 20.627194° ИГД / 41.588000; 20.627194
Место Јанче
Општина Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Местоположба

Карта

Архитектура
Минариња 1

Џамија во Јанче — главна и единствена џамија во долнореканското село Јанче.[1] Џамијата се наоѓа во источниот дел од селото, на височина од која доминира во однос на останатите градби.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на џамијата има квадратна основа и е покриена со пирамидален кров. На ѕидовите има неколку залачени прозорци, а целиот објект е обоен во бела боја. Минарето има едно шерефе.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 77. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]