Џамија (Јагол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°37′34.52″N 21°00′25.54″E / 41.6262556° N; 21.0070944° E / 41.6262556; 21.0070944
Место Јагол
Управа Кичевско муфтиство
Архитектура
Минариња 1

Џамија (Јагол) — главна селска џамија во селото Јагол, во Општина Кичево, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата се наоѓа во источниот дел на селото Јагол.

Историја[уреди | уреди извор]

Џамијата била подигната околу 1930 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 47.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]