Џамија на шеесет кубиња

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џамија на шеесет купеа)
Прејди на: содржини, барај
Џамија на шеесет кубиња
ষাট গম্বুজ মসজিদ
Shat Gombuj Mosque (ষাট গম্বুজ মসজিদ) 002.jpg
Основни податоци
Место БангладешБагерхат Бангладеш
Припадност Ислам
Осветен 15 век
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Shat Gombuj Mosque 0016.JPG

Џамијата на шеесет кубиња (бенгалски: ষাট গম্বুজ মসজিদ)) е џамија која се наоѓа во Багерхат, Бангладеш. Оваа џамија ја претставува една од најинпресивните муслимански архитектурни елементи кои се користат при изградбата. Објектот бил изграден во времето на Кан Џахан Али во 15 век.