Џамија ел-Кадинија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Ал-Аскари
الحضرة الكاظمية
Основни податоци
МестоИрак Багдад, Ирак
Координати33°22′47.89″N 44°20′16.64″E / 33.3799694° СГШ; 44.3379556° ИГД / 33.3799694; 44.3379556Координати: 33°22′47.89″N 44°20′16.64″E / 33.3799694° СГШ; 44.3379556° ИГД / 33.3799694; 44.3379556
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Ал Кадимија (арапски: الحضرة الكاظمية) е муслимански храм кој се наоѓа во Багдад, Ирак. Во просториите на оваа џамија се закопани научниците Шејх Муфид и Шејх Нашир ад-Дин ат-Туси[1][2][3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „تاریخچه حرم کاظمین“ (персиски). kazem.ommolketab.ir. Архивирано од изворникот на 2018-03-10. Посетено на 2017-06-15.
  2. افتتاحية قبة الامام الجواد عليه السلام. www.aljawadain.org (арапски). Архивирано од изворникот на 13 August 2009. Посетено на 27 April 2009.
  3. البدء بإعمار وتذهيب قبة الإمام الكاظم عليه السلام. www.aljawadain.org (арапски). Архивирано од изворникот на 13 August 2009. Посетено на 27 April 2009.