Прејди на содржината

Џамија ел-Аскари

Координати: 34°11′56″N 43°52′24″E / 34.19878° СГШ; 43.87338° ИГД / 34.19878; 43.87338
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Ал-Аскари
مرقد الامامين علي الهادي والحسن العسكري
Основни податоци
МестоИрак Самара, Ирак
Координати34°11′56″N 43°52′24″E / 34.19878° СГШ; 43.87338° ИГД / 34.19878; 43.87338
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Ал-Аскари (арапски: مرقد الامامين علي الهادي والحسن العسكري) е џамија која се наоѓа во Самара, Ирак. Оваа џамија е една од најважните муслимански објекти за шиитскиот ислам. Џамијата е изградена во 944 година[1]. Нејзиното купе било разрушено за време на бомбардирањето на сунитските екстремисти во 2006 година, а нејзините две минаре во 2007 година. Саат кулата исто така била разрушена во 2007 година од бомбардирање[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Knight, Sam (22 February 2006). „Al-Askariya shrine: 'Not just a major cathedral'. The Times. London. Посетено на 23 February 2006.
  2. „Iraqi blast damages Shia shrine“. BBC News. 22 February 2006.