Прејди на содржината

Џамија ел-Абас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Ал-Абас
مسجد الامام العباس
Основни податоци
МестоИрак Карбала, Ирак
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Ал-Абас (арапски: مسجد الامام العباس ) е верски комплекс каде се наоѓа мавзолеот на Ал-Абас Ибн Али во Карбала, Ирак. Ал-Абас бил брат на Хасан Ибн Али и Кусеин Ибн Али кои учествувале во Битката за Карбала во 680 година. Секоја година светилиштето го посетуваат милиони аџии кои доаѓаат од целиот свет[1]

  1. „alkafeel projects“. Посетено на 2019-05-29.