Џамија Султан Омар Али Саифудин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Султан Омар Али Саифудин
Основни податоци
МестоБандер Сери Бегеван, Брунеј
Координати4°53′22.48″N 114°56′20.89″E / 4.8895778° СГШ; 114.9391361° ИГД / 4.8895778; 114.9391361
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилисламската архитектура
Завршен1958
Особености
Куполи1

Џамијата Султан Омар Али Саифудин е џамија која се наоѓа во Бандар Сери Бегаван, главниот град на Брунеј. Џамијата се смета за една од најатрактивните и најпосетуваните места во Азија. Џамијата е наименувана по 28-миот султан на Брунеј, султан Омар Али Саифудин. Самата градба била отворена во 1958 година и претставува импресиониран пример за исламската архитектура. Изградбата на џамијата траела речиси пет години и чинела повеќе од 1 милион фунти во тоа време[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „MINGGU PERAYA'AN DI-BANDAR BRUNEI, PEMBESAR2 LUAR NEGERI BERSARAM BERGEMBERA“ (PDF). Pelita Brunei (малајски) (3 #16). Jabatan Penerangan. 1 October 1958. стр. 2, 4. Посетено на 11 October 2021.