Џамија Султан Омар Али Саифудин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Султан Омар Али Саифудин
Sultan Omar Ali Saifuddien Mosque; 2002.jpg
Основни податоци
МестоБандер Сери Бегеван, Брунеј
Координати4°53′22.48″N 114°56′20.89″E / 4.8895778° N; 114.9391361° E / 4.8895778; 114.9391361
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилисламската архитектура
Завршен1958
Особености
Куполи1

Џамијата Султан Омар Али Саифудин е џамија која се наоѓа во Бандар Сери Бегаван, главниот град на Брунеј. Џамијата се смета за една од најатрактивните и најпосетуваните локации во Азија. Џамијата е наименувана по дваесетиосмиот султан на Брунеј, султан Омар Али Саифудин. Самата градба била отворена во 1958 година и претставува импресиониран пример за исламската архитектура.