Џамија Султан Ахмад Шах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Султан Ахмад Шах
Pahang state mosque.jpg
Основни податоци
Место Паханг, Малезија
Религија Ислам
Држава Малезија
Осветен 1991
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршено 1993
Карактеристики


Џамија Султан Ахмад Шах е муслимански храм која се наоѓа во Пананг, Малезија. Била изградена во периодот од 1991 година до 1993 година.