Џамија Султан Абдул Самад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Султан Абдул Самад
Sultan Abdul Samad Mosque.jpg
Основни податоци
Место Селангор, Малезија
Припадност Ислам
Осветен 1892
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 1900


Џамија Султан Абдул Самад е муслимански храм која се наоѓа во Селангор, Малезија. Била изградена во периодот од 1999 година до 2000 година.