Џамија Пертевнијал Султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Пертевнијал Султан
Pertevniyal Valide Sultan Cami
012 PertevniyalCami.JPG

Џамијата Пертевнивел Султан

Основни податоци
Место Истанбул, Турција
Координати 41°00′36″ СГШ 28°57′11″ ИГД / 
Религија Ислам
Држава Турција
Округ Тофан
Осветен 1869
Архитектонски опис
Архитект Монтани
Тип џамија
Архит. стил Рококо
Завршено 1871
Карактеристики

Џамијата Пертевнијал Султан (турски: Pertevniyal Valide Sultan Cami) е џамија која се наоѓа во Фатих, Истанбул, Турција.

Оваа џамија се смета за една од последните џамии кои биле изградени за време на Отоманската империја. Оваа џамија била изградена од страна на италијанскиот архитект Монтани во 1869 година и била завршена во 1871 година во чест на сопругата на Султан Махмуд II, Пертевнивел[1]

При изградбата на џамијата биле употребени различни стилови и тоа од исламската архитектура, маварска, готската.

Наводи[уреди | уреди извор]