Џамија Пашир Пеланги

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пашир Пеланги
Основни податоци
Место Џохор , Малезија
Религија Ислам
Држава Малезија
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Карактеристики


Џамијата Пашир Пеланги е муслимански храм кој се наоѓа во Џохор, Малезија. Била изградена во 1920 година.