Џамија Масџид Султан Суријансијах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Масџид Султан Суриансиах
Основни податоци
Место Индонезија Јужен Калимантан, Индонезија
Религија ислам
Држава Индонезија
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Карактеристики
Капацитет >

Џамијата Масџид Султан Суриансиах е муслимански храм кој се наоѓа во Јужен Калимантан, Индонезија. Оваа џамија била изградена пред околу 300 години.