Џамија Масџид Раја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Масџид Раја
Основни податоци
Место Индонезија Бинтан, Индонезија
Припадност ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 1844
Особености
Приемност >

Џамијата Масџид Раја е муслимански храм кој се наоѓа во Бинтан, Индонезија. Оваа џамија била изградена во 1844 година.