Џамија Истигал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Истигал
Џамијата во изградба
Основни податоци
МестоИндонезија Џакарта, Индонезија
Координати6°10′11.40″S 106°49′51.40″E / 6.1698333° ЈГШ; 106.8309444° ИГД / -6.1698333; 106.8309444
Припадностислам
Мреж. местоhttp://www.masjidistiqlal.com
Архитектонски опис
Архитект(и)Фредрик Силабан
Архитектонски типџамија
Завршен1978
Чинење12 000 000 УСД
Особености
Сместивост> 120,000
Куполи2
Пречник на куполата (надв.)45 m
Минариња1
Висина на минарето666.6 m

Џамијата Истигал е муслимански храм кој се наоѓа во Џакарта, Индонезија. Оваа џамија е најголемиот објект во југоисточна Азија. Овој објект бил завршен односно отворен за верниците во 1978 година, со капацитет од 120 000 верници. Нејзин архитект е Фредрик Силабан.