Џамија Истигал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Истигал
Istiqlal Mosque Monas.jpg

Џамијата Истигал-најголемиот објект во југоисточна Азија

Основни податоци
Место Индонезија Џакарта, Индонезија
Координати 6°10′11.4″ ЈГШ 106°49′51.4″ ИГД / 
Религија ислам
Држава Индонезија
Мреж. место http://www.masjidistiqlal.com
Архитектонски опис
Архитект Фредрик Силабан
Тип џамија
Завршено 1978
Чинење на изградба 12 000 000 УСД
Карактеристики
Капацитет > 120,000
Купола/ли 2
Пречник на купола (однадвор) 45 m
Минариња 1
Висина на минаре 666.6 m


Џамијата Истигал е муслимански храм кој се наоѓа во Џакарта, Индонезија. Оваа џамија е најголемиот објект во југоисточна Азија. Овој објект бил завршен односно отворен за верниците во 1978 година, со капацитет од 120 000 верници. Нејзин архитект е Фредрик Силабан.