Џамија Имам Али

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Имам Али
حرم الإمام علي
Meshed ali usnavy (PD).jpg
Основни податоци
МестоИрак Наџаф, Ирак
Координати31°59′46″N 44°18′51″E / 31.99611° СГШ; 44.31417° ИГД / 31.99611; 44.31417Координати: 31°59′46″N 44°18′51″E / 31.99611° СГШ; 44.31417° ИГД / 31.99611; 44.31417
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Имам Али (арапски:حرم الإمام علي ) е муслимански храм кој се наоѓа во Наџаф, Ирак. Овој храм е познат и како Месџид Али или Гробот на Али. Али е исламски водач и роднина на пророкот Мухамед, првиот имам и четвртиот халив. Објектот бил изграден во 977 година, на неколкупати оштетуван и повторно реконструиран. По нападот на САД врз Ирак во близината на џамијата се случиле многу напади, како убиството на шиитскиот водач Абдул Маџид ал-Коел во 2003 година, истата година експлозија од автомобил-бомба каде загинале околу 120 луѓе, во 2004 година од минофрлач била оштетена портата на храмот, во 2006 година од експлозија повторно биле убиени околу 40 луѓе.