Џамија Баитунур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Баитунур
Ahmadiyya Mosque 05a.jpg
Основни податоци
Место Алберта, Канада
Координати 51°06′06″ СГШ 113°58′19″ ЗГД / 
Религија Ислам
Држава Канада
Округ Калгари
Осветен 2005
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Архит. стил исламската архитектура
Завршено 2008
Чинење на изградба 15 000 000 канадски долари
Карактеристики
Купола/ли 1
Минариња 1
Висина на минаре 29.6 m

Џамијата Баитунур (Куќата на светлината) е џамија која се наоѓа во Алберта, Канада. Оваа градба е најголема џамија во Канада, која има капацитет од околу 3 000 верници. Реконструкцијата на џамијата завршила во 2008 година.