Џамија Бајтул Мукарам

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Џамија Баитул Мукарам)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Baitul Mukarram
Bayt al Mukarram.jpg
Основни податоци
МестоБангладеш
КоординатиКоординати: 23°43′46″N 90°24′44″E / 23.72944° N; 90.41222° E / 23.72944; 90.41222
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1960
Особености
Куполи1

Џамијата Бајтул Мухарем (бенгалски јазик বায়তুল মুকাররাম) која во превод значи Света куќа, е џамија која се наоѓа во Бангладеш, Дака. Џамијата била отворена во 1960 година.