Џамија Аубурн Галиполи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Аубурн Галиполи
Auburn Gallipoli Mosque
Auburn Gallipoli Mosque.JPG
Основни податоци
Место Аубурн, Австралија
Координати 33°51′56″S 151°01′25″E
Припадност Ислам
Осветен 1986
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 1999
Особености
Куполи 1
Минариња 2

Џамијата Аубурн Галиполи е џамија која се наоѓа во Аубурн, Нов Јужен Велс, Австралија. Оваа џамија била изградена во 1979 година. Нејзината конструкција започнала во 1986 година а завршила на 28 ноември 1999 година, дваесет години по нејзиното прво отварање. Џамијата се наоѓа на околу 16 километри од сиднејскиот пристанишен мост.