Џамија Ал Кадинија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Ал-Аскари
الحضرة الكاظمية
KadhimaynMosque.jpg
Основни податоци
Место Ирак Багдад, Ирак
Координати 33°22′47.89″ СГШ 44°20′16.64″ ИГД / 
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамијата Ал Кадимија (арапски: الحضرة الكاظمية) е муслимански храм кој се наоѓа во Багдад, Ирак.


Џамија Ал Кадинија]]