Џамија Ал Абас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Ал-Абас
مسجد الامام العباس
AlAbbasMosque01.jpg
Основни податоци
МестоИрак Карбала, Ирак
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Ал-Абас (арапски: مسجد الامام العباس ) е верски комплекс каде се наоѓа мавзолеот на Ал-Абас Ибн Али во Карбала, Ирак. Ал-Абас бил брат на Хасан Ибн Али и Кусеин Ибн Али кои учествувале во битката за Карбала во 680 година.


Џамија Ал Абас]]