Џамија Ал-Аскари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Ал-Аскари
مرقد الامامين علي الهادي والحسن العسكري
Al Askari Mosque.jpg
Основни податоци
Место Ирак Самара, Ирак
Координати 34° СГШ 43° ИГД / 
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамијата Ал-Аскари (арапски: مرقد الامامين علي الهادي والحسن العسكري) е џамија која се наоѓа во Самара, Ирак. Оваа џамија е една од најважните муслимански објекти за шиитскиот ислам. Џамијата е изградена во 944 година. Нејзиното купе било разрушено по време на бомбардирањето на сунитските екстремисти во 2006 година, а нејзините две минаре во 2007 година. Саат кулата исто така била разрушена во 2007 година од бомбардирање.


Џамија Ал-Аскари]]