Џамија Ал-Аскари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Ал-Аскари
مرقد الامامين علي الهادي والحسن العسكري
Al Askari Mosque.jpg
Основни податоци
МестоИрак Самара, Ирак
Координати34°11′56″ N; 43°52′24″ E / 34.19878° N; 43.87338° E / 34.19878; 43.87338Координати: 34°11′56″ N; 43°52′24″ E / 34.19878° N; 43.87338° E / 34.19878; 43.87338
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Ал-Аскари (арапски: مرقد الامامين علي الهادي والحسن العسكري) е џамија која се наоѓа во Самара, Ирак. Оваа џамија е една од најважните муслимански објекти за шиитскиот ислам. Џамијата е изградена во 944 година. Нејзиното купе било разрушено по време на бомбардирањето на сунитските екстремисти во 2006 година, а нејзините две минаре во 2007 година. Саат кулата исто така била разрушена во 2007 година од бомбардирање.


Џамија Ал-Аскари]]