Џамија Агунг Демак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Агунг Демак
Masjid Agung Demak.jpg
Поглед кон џамијата
Основни податоци
МестоИндонезија Демак, Индонезија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитект(и)Вали Сонго
Архитектонски типџамија
Завршен15 век
Особености
Сместивост>

Џамијата Агунг Демак е муслимански храм кој се наоѓа во Демак, Индонезија. Оваа џамија е најстарата џамија во Индонезија градена во 15 век од страна на архитектот Вали Сонго.