Џамија Абу Ханифа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Абу Ханифах
مسجد أبو حنيفة
Основни податоци
МестоБагдад Ирак
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Абу Ханифа (арапски:مسجد أبو حنيفة) е муслимански храм кој се наоѓа во Багдад, Ирак. Во нејзиниот двор се наоѓа гробот на Абу Ханифах. Џамијата била оштетен во војната во 2003 година[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Scenes from post-2003 Iraq Архивирано на 29 март 2019 г.,.