Џамија Абдул Азис ел-Самарај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Абдул Азис ал-Самарај
Основни податоци
МестоИрак
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Абдул Азис ал-Самарај — муслимански објект кој се наоѓа во Фалуџа, Ирак.

Џамијата добила светско внимание кога сунитските милитанти од внатрешноста на џамијата започнале ракетни напади кон американските маринци. Американските сили возвратиле на огнот, кога хеликоптер Кобра истрелал ракета кон основата на минарето на џамијата и Ф-16 намерно фрлил бомба врз џамијата[1][2]. Генералот на бригадата на американските маринци рекол дека џамијата вообичаено ќе има заштита според Женевските конвенции, но додал дека нападите од внатрешноста на зградата предизвикале да го изгуби статусот[3][4][5][6]. Првично се тврдело дека четириесет бунтовници биле убиени, но подоцна било наведено дека на местото на настанот всушност не биле пронајдени никакви тела. Други извори тврдат дека дури 50 биле убиени во нападот[7].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mroue, Bassem; Saad, Abdul-Qader (7 April 2004). „Fighting spreads in Iraq; mosque hit in Fallujah“. Deseret News. Associated Press. Посетено на 10 February 2019.
  2. „Mosque in Fallujah Hit As Fighting Spreads in Iraq“. PBS News Hour. 7 April 2004. Посетено на 10 February 2019.
  3. „U.S. Hits Mosque Compound in Fallujah“. Fox News. 7 April 2004. Посетено на 10 February 2019.
  4. „Marines: U.S. bombed Iraqi mosque wall“. CNN. 7 April 2004. Посетено на 10 February 2019.
  5. „US bombards Iraq mosque complex“. BBC News. 8 April 2004. Посетено на 10 February 2019.
  6. „40 dead as US bombs Fallujah mosque“. The Sydney Morning Herald. Agence France-Presse. 8 April 2004. Посетено на 10 February 2019.
  7. „U.S. hits Fallujah mosque complex; Rumsfeld signals tour extensions“. Seattle Times. 2004-04-08. Архивирано од изворникот на 2012-01-11. Посетено на 2012-02-05.