Џамија Џалан Палох

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Палох
Paloh Mosque.JPG
Основни податоци
Место Ипох , Малезија
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 1912


Џамијата Палох е муслимански храм кој се наоѓа во Ипох, Малезија. Овој објект бил граден во 1912 година од страна на Ван Мухамед Салех.