Џамија Јусуф Ефенди (Липково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Јусуф Ефенди
Основни податоци
МестоЛипково, Општина Липково
Припадностсунитски ислам
Духовно-организациски статусактивна
ВодствоКумановско муфтиство
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилосманлиска архитектура
Завршен1773
Особености
Куполи1
Минариња1
Материјаликамен

Џамијата Јусуф Ефенди е муслимански храм кој се наоѓа во селото Липково, Општина Липково, Македонија.

Џамијата била изградена во 1773 година од џематот на ова населено место. Неколку пати била обновена со само придонес на селаните. Вo 1963 од земјотресот во Скопје целосно било оштетено минарето и неколку делови од џамијата. В о 1967 била обновена и проширена и било изградено ново минаре[1].

Наводи[уреди | уреди извор]