Прејди на содржината

Џамел Месбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамел Месбах
Џамел Месбах во 2014
Лични податоци
Полно име Џамел Един Месбах[1]
Роден на 9 октомври 1984(1984-10-09)(39 г.)
Роден во Алжир
Позиција лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Етоал Каруж
Младинска кариера
1995–2001 US Annecy-le-Vieux (74)
2001–2003 Сервет Сервет
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2004 Сервет Сервет 11 (3)
2004–2006 Базел Базел 11 (1)
2006Лорјан Лорјан (п) 0 (0)
2006–2008 Арау Арау 60 (1)
2008–2009 Луцерн Луцерн 6 (0)
2008–2009Авелино (п) 27 (2)
2009–2012 Лече Лече 82 (6)
2012–2013 Милан Милан 9 (0)
2013–2014 Парма Парма 10 (1)
2014Ливорно Ливорно (п) 14 (1)
2014–2016 Сампдорија Сампдорија 23 (0)
2016–2017 Кротоне Кротоне 10 (0)
2017 Лозана Лозана 4 (0)
2019– Етоал Каруж 0 (0)
Репрезентација
2010–2017 Алжир 36 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 2 November 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 јули 2016

Џамел Един Месбах (арап. جمال الدين مصباح; роден на 9 октомври 1984 година) — поранешен алжирски професионален фудбалер кој последен пат настапувал како лев бек за Етоал Каруж. [2]

Репрезентативецот на Алжир, Месбах бил член на репрезентацијата на Алжир на две Светски првенства, Светското првенство во фудбал во 2010 година во Јужна Африка и Светското првенство во фудбал во Бразил 2014 година, како и Африканскиот куп на нации во Јужна Африка во 2013 година. Според податоци до 27 март 2019 година, тој има 35 меѓународни натпревари и 1 гол за Пустинските лисици.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Зигуд Јусеф, Алжир, Месбах ја започнал својата играчка кариера во помладите редови на францускиот клуб УС Анеси-ле-Ви пред да биде забележан од скаутите од швајцарскиот Сервет во 2001 година [3] Тој напредувал низ тимовите на Сервет и го имал своето деби за сениорската сезона во швајцарската Суперлига 2003-04, играјќи на 11 натпревари и постигнувајќи 3 гола.

Швајцарија[уреди | уреди извор]

Во летото 2004 година, тој го напуштил клубот бидејќи се соочувал со финансиски тешкотии и се приклучил на ФК Базел. Тој се користел главно како замена, одиграл само 11 натпревари и постигна 1 гол. Во јануари 2006 година, тој бил позајмен на ФК Лориен кој во тоа време играл во Лига 2. Сепак, тој бил повреден пред да може да го направи своето деби и никогаш не се појавил во игра за тој клуб.

Во летото 2006 година, тој потпишал со ФК Арау, швајцарски клуб кој настапувал во втората дивизија. Таму останал две сезони и цело време бил стартер. Тој потпишал за ФК Луцерн на 1 јули 2008 година, но имал само 6 настапи во текот на целата година, од кои сите дошле од клупата за замена.

Авелино[уреди | уреди извор]

На 1 септември 2008 година, тој потпишал заАвелино, првиот италијански клуб во неговата кариера.

Лече[уреди | уреди извор]

Во јули 2009 година тој потпишал за Лече. Во Лече тој играл претежно како лев играч од средниот ред, но повремено како централен играч за врска или дури и како лев крилен бек. Неговата способност да игра добро на многу позиции, го привлекло интересот на неколку италијански клубови.

Милан[уреди | уреди извор]

Месбах со Милан во 2012 година

На 18 јануари 2012 година, Лече објавил дека Месбах ќе го напушти клубот и ќе се приклучи на Милан. [4] Следниот ден, Милан го потврдил трансферот, објавувајќи дека Месбах потпишал четири и пол годишен договор со клубот за сума од 1,2 милиони евра за трансфер [5] [6]

На 26 јануари 2012 година, Месбах го направил своето деби за Милан, почнувајќи во четвртфиналето на Купот на Италија 2011–12 против Лацио. [7] Месбах го одиграл целиот натпревар со Милан и победил со 3–1. На 20 март 2012 година, Месбах го постигнал својот прв гол за Милан, во ремито 2–2 со Јувентус во полуфиналето на Купот на Италија 2011–12. Неговиот гол изедначил на натпреварот 1-1, но се покажал неефикасен бидејќи Милан ремизирал во продолженијата и испаднал од купот со вкупни 4-3. Тој забележал вкупно дванаесет настапи во сите натпреварувања за Милан, вклучувајќи два во Лигата на шампионите на УЕФА, еден против Арсенал и другиот против Барселона. Натпреварот на гости кај Арсенал бил негов прв настап во ова натпреварување.

Во сезоната 2012-13, Месбах бил користен уште поретко, а поради формата и повредата, тој забележал само два настапи во првата половина од сезоната. Ова го натерало Милан да го продаде играчот на Парма во јануари 2013 година, во безготовинска размена со Кристијан Закардо. [8]

Парма[уреди | уреди извор]

Месбах повторно бил ретко користен во Парма и забележал седум настапи до крајот на сезоната 12/13. Следната сезона Месбах имал само уште четири настапи и така заминал на позајмица во Ливорно Калчо во јануари 2014 година.

Ливорно (позајмица)[уреди | уреди извор]

Во Ливорно, Месбах бил постојан стартер. Тој играл како нивен крилен бек од левата страна во формација 3-5-2, но за жал не можел да му помогне на Ливорно во обидот да избегне испаѓање.

Сампдорија[уреди | уреди извор]

Месбах потпишал за Сампдорија на 1 септември 2014 година (замена со Хуан Антонио), [9] склучувајќи тригодишен договор со клубот. [10] Тоа било негов четврти различен клуб од јануари 2012 година.

Етоал[уреди | уреди извор]

Месбах му се приклучи на Етоал Каруж во јануари 2019 година [11]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Во мај 2010 година, Месбах бил повикан за прв пат во националниот тим на Алжир од Рабах Садане на двонеделен тренинг камп во Кран-Монтана, Швајцарија како подготовка за Светското првенство 2010 година. [12] Месбах го направил своето деби за тимот две недели подоцна, на 28 мај 2010 година, како стартер во пријателскиот натпревар против Република Ирска. [13] Тој бил вклучен во последниот тим од 23 играчи за Светското првенство. [14]

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Обновено на 1 јули 2018
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Куп Континентално Вкупно Бел.
Лига Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол
Сервет 2003–04 Швајцарска Супер лига 11 3 0 0 11 3
Базел 2004–05 Швајцарска Супер лига 9 1 0 0 1 0 10 1 [15]
2005–06 2 0 1 0 0 0 3 0 [15]
Вкупно 11 1 1 0 1 0 13 1
Лорјан (п) 2005–06 Лига 2 0 0 0 0 0 0 0 0 [15]
Арау 2006–07 Швајцарска Супер лига 27 0 1 0 28 0 [15]
2007–08 33 1 2 0 35 1 [15]
Вкупно 60 1 3 0 63 1
Луцерн 2008–09 Швајцарска Супер лига 6 0 0 0 6 0 [15]
Авелино (п) 2008–09 Серија Б 27 2 0 0 27 2 [15]
Лече 2009–10 Серија Б 36 3 2 0 0 0 38 3 [15]
2010–11 Серија А 34 2 0 0 0 0 34 2 [15]
2011–12 12 1 1 0 0 0 13 1 [15]
Вкупно 82 6 3 0 0 0 84 6
Милан 2011–12 Серија А 8 0 2 1 2 0 12 1 [15]
2012–13 1 0 0 0 1 0 2 0 [15]
Вкупно 9 0 2 1 3 0 14 1
Парма 2012–13 Серија А 7 0 0 0 0 0 7 0 [15]
2013–14 3 1 1 0 0 0 4 1 [15]
Вкупно 10 1 1 0 0 0 11 1
Ливорно 2013–14 Серија A 14 1 0 0 0 0 15 1 [15]
Сампдорија 2014–15 Серија А 16 0 0 0 0 0 16 0 [15]
2015–16 7 0 1 0 0 0 8 0 [15]
Вкупно 23 0 1 0 0 0 24 0
Кротоне 2016–17 Серија A 10 0 0 0 0 0 10 0 [15]
Лозана 2017–18 Швајцарска супер лига 4 0 1 0 0 0 5 0 [15]
Вкупно 267 15 12 1 4 0 283 16

Меѓународна[уреди | уреди извор]

Обновено на 27 март 2019[16]
Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација Година Настапи Голови
Алжир 2010 5 0
2011 4 0
2012 6 0
2013 10 0
2014 8 1
2015 1 0
2016 0 0
2017 1 0
Вкупно 35 1
Список на меѓународни голови постигнати од Џамел Месбах
бр. Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Конкуренција
1 11 октомври 2014 година Стадион Камузу, Блантаер, Малави  Малави 2–0 2–0 Квалификации за Африканскиот куп на нации 2015 година

Почести[уреди | уреди извор]

Базел

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „2014 FIFA World Cup Brazil: List of players: Algeria“ (PDF). FIFA. 14 July 2014. стр. 1. Архивирано од изворникот (PDF) на 4 April 2019. Посетено на 11 May 2019.
 2. Suisse : Djamel Mesbah quitte Lausanne‚ dzfoot.com, 23 October 2017
 3. Interview de Djamel Mesbah : "Ma priorité actuelle, confirmer".
 4. Ufficiale la cessione di Mesbah al Milan Архивирано на 20 јануари 2012 г.; US Lecce SPA, 18 January 2012.
 5. page 134–135 AC Milan bilancio 2012 Архивирано на 1 мај 2015 г. (на италијански)
 6. A.C. MILAN COMUNICATO UFFICIALE; AC Milan, 19 January 2012.
 7. „Milan vs. Lazio – 26 January 2012 – Soccerway“. Soccerway. 26 January 2012. Посетено на 2 April 2012.
 8. 2013 bilancio Архивирано на 4 март 2016 г. AC Milan (на италијански)
 9. „Mesbah è della Sampdoria, Juan Antonio diventa crociato“ (италијански). U.C. Sampdoria. 1 September 2014. Посетено на 17 July 2015.
 10. U.C. Sampdoria S.p.
 11. Étoile Carouge engage Djamel Mesbah, tdg.ch, 19 January 2019
 12. „Les 25 joueurs qui iront en Suisse“. DZFoot. 4 May 2010. Архивирано од изворникот на 1 February 2014. Посетено на 2 April 2012.
 13. „République d'Irlande 3–0 Algérie“. DZFoot. 28 May 2010. Архивирано од изворникот на 21 June 2013. Посетено на 2 April 2012.
 14. Richard Farley (1 June 2010). „Bougherra, Belhadj, Ziani Highlight Algeria's Final, 23-Man World Cup Roster“. SB Nation. Посетено на 2 April 2012.
 15. 15,00 15,01 15,02 15,03 15,04 15,05 15,06 15,07 15,08 15,09 15,10 15,11 15,12 15,13 15,14 15,15 15,16 15,17 15,18 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име fd.
 16. „Mesbah, Djamel“. National Football Teams. Посетено на 23 February 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]