Џаба Џигаури

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џаба Џигаури
Лични податоци
Полно име Џаба Џигаури
Висина &100000000000001750000001,75 м
Положба Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Вардар
Број 17


2 Податоците за репрезентација се тековни
за 26 October 2017 г.
* Настапи (Голови)

Јамбул “Јаба”Џигаури (8 јули 1992) е фудбалер на Грузија кој моментално игра за ФК Вардар.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Џигаури ја започнал својата кариера во Динамо Тбилиси, дебитирајќи за првиот тим на 22 мај 2011 година против Торпедо Кутаиси,и давајќи гол во 55 минута за нерешено,но на крај губејќи со 1-2 на Динамо Арена.[2]

Интернационална кариера[уреди | уреди извор]

Џигаури го играл својот прв интернационален меч со репрезентацијата до 21 година на 3 јуни 2011 година со победата со 0-1 против Хрватска.[3] Во март 2016 година,тој бил повикан за првиот тим на Џорџиа за првпат.Тој дебитирал на 27 сепрември со губејќи против Словакиа со 3-1,менувајќи го Валери Казаишвили за последните 12 минути.[4]

Достигувања[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vardar sign Georgian midfielder Jambul Jighauri! (македонски)
  2. „DINAMO TBILISI VS. TORPEDO KUTAISI 1 - 2“. soccerway.com. 22 May 2011.
  3. „CROATIA U21 VS. GEORGIA U21 0 - 1“. soccerway.com. 3 June 2011.
  4. „Nemec double steers Slovakia to Georgia win“. Uefa. 27 May 2016.