Ќоселерски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќоселерски манастир
Свети Григориј Палама
Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά
Карта
40°39′30.6″N 21°45′51.4″E / 40.658500° СГШ; 21.764278° ИГД / 40.658500; 21.764278Координати: 40°39′30.6″N 21°45′51.4″E / 40.658500° СГШ; 21.764278° ИГД / 40.658500; 21.764278
МестоЌоселер, Леринско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Изградба2004
Управа
Архијерејско намесништвоСуровичевско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Ќоселерски манастир „Св. Григориј Палама“ (грчки: Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά) — манастир кај селото Ќоселер, Леринско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Манастирот е сместен на 725 м.н.в. во подножјето на планината Каракамен, меѓу селата Ќоселер и Коларица, Општина Суровичево. Основан е во 2004 г. од митрополитот Теоклит Лерински.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ι.Μ. Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά – Αντίγονο“. Ιερά Μητρόπολη Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας. Посетено на 1 јануари 2015.