Ќорсокак (филм од 2015)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ќорсокак – ерменски документарен филм од 2015 година, во режија на Харутјан Хачатријан.

Содржина[уреди | уреди извор]

Откако добива зелена карта, Левон заминува во САД. За жал, Америка не е она за што се издава преку рекламите и поп-културата. Филмот е болно размислување за бегството и за разочарувањето, а исто така е и политичка истрага за она што значи живот во капиталистичка земја.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]