Ќелија за пијани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќелија за трезнење во Норвешка. Лесно се чисти и одржува.

Ќелијата за пијани е затворска ќелија или посебен објект за сместување на луѓе кои се под дејство, особено под дејство на алкохол.[1] Некои такви објекти се подвижни и истите може да се наречат „алкохолни автобуси“.

Традиционално, и во некои јурисдикции во моментов, околностите на корисниците на ќелијата за пијани може да се разликуваат значително, за тоа дали лицата се всушност под дејство, дали се своеволно таму, дали се изолирани за да бидат заштитени од другите, дали се затворени за да ги заштитат другите од нив или едноставно им е дозволено да најдат засолниште. Оние кои имаат потреба од подолготраен третман може да бидат упатени во центар за рехабилитација .

Европа[уреди | уреди извор]

Чешка[уреди | уреди извор]

Во Чешка името е protialkoholní záchytná stanice, колоквијално зачитка. Првата ваква институција во Чехословачка била отворена во 1951 година од страна на психијатарот Јарослав Скала;[2] неговиот прв пациент бил руски поморски инженер. Во првите 30 години од своето постоење, станицата за трезнење во Прага излекувала над 180.000 луѓе. Другите установи во земјата лекувале над 1.000.000 лица. За време на својот врв во Чехословачка, имало над 63 такви институции.[3]

Полска[уреди | уреди извор]

Во Полска ќелиите за пијани или „коморите за трезнење“ (izba wytrzeźwień) постоеле во поголемите градови (52 заклучно со 2013 година), каде ги посетувале вкупно 300 000 луѓе на годишно ниво.[4] Да се биде пијан сам по себе не е навреда. Ако полицијата најде пијана личност која талка близу железничката пруга или во доцните часови, таа ќе се обиде да го врати лицето дома. Ако лицето е насилно или претставува опасност за другите, истото ќе биде испратено во ќелија за пијани. Овие установи наплаќаат такси исто како хотелите, обично највисоките стапки што се легални, па затоа се нарекуваат „најскапите хотели во градот“.[5][6][7] Заклучно со 2019 година, највисоката правна такса била 309,01 Зл (~ 80 УСД) за максимум 24 часа.[8]

Русија[уреди | уреди извор]

Една од раните пијани ќелии, Санкт Петербург, 1914 година. Новопорачаните клиенти биле натрупани на подот, додека мажите кои се отрезниле седеле или стоеле исправени до ѕидовите

Во декември 2020 година, рускиот парламент донел закон за враќање на практиката на пијаните тенкови.[9] Овој потег бил мотивиран од големиот број на пијани луѓе кои замрзнуваат до смрт во тешките зимски климатски услови на Русија (околу 10.000 луѓе годишно).[10]

Швајцарија[уреди | уреди извор]

Во Швајцарија, лицата под дејство можат да бидат сместени во ќелија за пијани кога тие претставуваат опасност за себе или за општеството. Додека јавната интоксикација не е кривично дело само по себе, некои полициски оддели проценуваат такса за користење на нивните објекти и трошоците за персоналот предизвикани од алкохолизираната странка. На пример, „Цирих Стадполизеи“ наплатува 450-600 швајцарски франци за една ноќ во ЗАБ, или „Цирих отрезна и надзорна страница“ (германски: Zürcher Ausnüchterungs- und Betreuungsstelle), што неформално се нарекува „Хотел пијанство“ („Хотел алкохол“).[11]

Обединето Кралство[уреди | уреди извор]

Во Обединетото Кралство, идејата за приватни ќелии за пијани (или „центри за благосостојба“), одделени од полициските станици и финансирани од казните издадени против тамошните затвореници, била разгледана во 2013 година и добила поддршка од Здружението на главни полициски службеници.[12] Оттогаш во некои градови се вовеле подвижни ќелии за пијани, исто така познати како „алкохолни автобуси“ и официјално како „центри за рехабилитација од алкохол“ (Бристол бил првиот што го сторил тоа).[13] Њукасл го нарекува својот автобус „комбе за безбедно пристаниште“ и го паркира покрај Брзата помош на Свети Јован.[14]

Соединети Американски Држави[уреди | уреди извор]

Во САД, ќелијата за пијани била поврзана со небезбедни услови што резултирале со попреченост или смрт. Извештаите од Сан Франциско, Калифорнија (датираат од 1949 година) покажале какви биле ужасните услови со кои се соочувале алкохолизираните личности.[15]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Тестирање на трезвеност на терен
 • Јавна интоксикација
 • Краткорочни ефекти од конзумација на алкохол
 • Центар за трезнење

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Morris, Nigel (15 February 2012). 'Drunk tanks' and minimum prices to help Britain sober up“. The Independent. Посетено на 16 February 2012.
 2. British lists
 3. Czechoslovak world
 4. Cichy, Sławomir. „Izba wytrzeźwień niczym hotel trzygwiazdkowy? Niezupełnie [ZOBACZ ZDJĘCIA]“. Dziennikzachodni.pl (полски). Посетено на 2017-07-02.
 5. „Najdroższy "hotel" w Krakowie - jeszcze droższy“. Onet Kraków (полски). 2014-05-08. Посетено на 2017-07-02.
 6. „Izba wytrzeźwień działa, a pijani nadal trafiają do szpitali. Dlaczego?“. lublin.wyborcza.pl. 26 July 2016. Посетено на 2017-07-02.
 7. FM., RMF. „Izba wytrzeźwień - najdroższa noclegownia w Szczecinie“. Посетено на 2017-07-02.
 8. https://www.infor.pl/wskazniki/oplaty/oplaty-za-pobyt-w-izbie-wytrzezwien-placowce-lub-jednostce-policji/284,Wysokosci-maksymalnej-oplaty-za-pobyt-w-izbie-wytrzezwien-placowce-lub-jednostce-Policji.html
 9. https://rg.ru/2020/12/22/gosduma-priniala-zakon-o-vosstanovlenii-sistemy-vytrezvitelej.html
 10. https://www.interfax.ru/russia/610509
 11. „Im "Hotel Suff" übernachten viele Auswärtige“. Tages-Anzeiger. 29 January 2017. Посетено на July 20, 2018.
 12. "Acpo issues 'drunk tanks' call to tackle disorder". BBC News, 18 September 2013.
 13. "Drunk tanks may become norm, NHS boss warns 'selfish' revellers". BBC News, 29 December 2017.
 14. „Emergency services join forces to keep Christmas partygoers safe“. ITV News (англиски). Посетено на 30 December 2017.
 15. https://silkworth.net/alcoholics-anonymous/how-san-francisco-sobers-em-up-liberty-july-1949/

Надворешни врски[уреди | уреди извор]