Бегова Нива (Горно Татеши)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ќеле (Горно Татеши))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бегова Нива
археолошко наоѓалиште
Бегова Нива is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бегова Нива
Бегова Нива
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°15′37″N 20°40′37″E / 41.26028° СГШ; 20.67694° ИГД / 41.26028; 20.67694Координати: 41°15′37″N 20°40′37″E / 41.26028° СГШ; 20.67694° ИГД / 41.26028; 20.67694
Основни податоци
Име Бегова Нива
Место Горно Татеши
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бегова Нива или Ќеле е археолошки локалитет во близина на струшкото село Горно Татеши. Локалитетит претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 600 м северозападно од селото, на простор со димензии од околу 150 х 100 м, на кој денес се наоѓаат ниви. По површината на нивите се пронајдени фрагменти од тегули, имбрекси, питоси и друг градежен материјал. Според кажувањата на мештаните, при обработувањето на земјата се пронајдени и остатоци од темели на објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.