Њутнов Кратер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карактеристики
Moon PIA00304.jpg
Месечината
Месечина
Координати76°42′ S; 16°54′ W / 76.7° S; 16.9° W / -76.7; -16.9Координати: 76°42′ S; 16°54′ W / 76.7° S; 16.9° W / -76.7; -16.9
Пречник79 км
Длабочина6.1 км
ЕопнимИсак Њутн

Њутновиот Кратер е најголем кратер на Месечината. Исто така е и еден од најбогатите хемиски објекти во Сончевиот Систем. Се состои од:

Сумпор Натриум Останато
3.781% 12.033% 31.404%
9.323% 3.034% 25.054%
2.682% 2.554% 10.490%

Сулфурот го има во најмала количина, натриумот нешто повеќе, а останатите материи се најраспространети во Њутновиот Кратер.

Поврзано[уреди | уреди извор]