Њивекерк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Њивекерк
Nieuwe Kerk
Amsterdamnieuwekerk.jpg
Основни податоци
Место Амстердам, Холандија
Координати
Држава Холандија
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил неоготика
Карактеристики

Њивекерк (холандски : Engelse Hervormde Kerk) е поранешна црква која се наоѓа во Амстердам, Холандија. Била изградена во 15 век. Во оваа црква се одржала венчавката на принцот Вилем-Александар со Максима Холандска