Њивекерк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Њивекерк
Nieuwe Kerk
Amsterdamnieuwekerk.jpg
Основни податоци
МестоАмстердам, Холандија
КоординатиКоординати: 52°22′09″N 4°53′24″E / 52.36917° N; 4.89000° E / 52.36917; 4.89000

Њивекерк (холандски : Engelse Hervormde Kerk) е поранешна црква која се наоѓа во Амстердам, Холандија. Била изградена во 15 век. Во оваа црква се одржала венчавката на принцот Вилем-Александар со Максима Холандска