Његушка пршута

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Његушка пршута

Његушката пршута е специјалитет на Његуш, село во Црна Гора. Његушката пршута има посебен вкус и мирис, како резултат на мешање на морскиот и планински воздух и дрво, кои горат во процесот на сушење.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Montenegro Guide“. MontenegroGuide.com. Посетено на 22 април 2009.
  2. „Recipes of Montenegro“. www.colonialvoyage.com. Посетено на 22 април 2009.