Њандути

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Њандути: Цвет во пајакова мрежа. Музеј на Асунсион.

Њандути (гварански и шпански: Ñandutí) е традиционална везена чипка. Името на гварански значи „пајакова мрежа“.

Особености[уреди | уреди извор]

Чипката се изработува на платно која е убаво оптегната во рамка. Самата шара и дизајн се исцртува на платното. Конците, кои се во различна боја во зависност од желбата, се нанесуваат во и околу кружните шаблони, или пак се шијат директно на платното. Кога ќе се заврши самото шиење, платното што е во позадина се исекува и отстранува. Сечењето на шаблонот може да се изведе поединечно со секој елемент од мотивот, или пак да се извади од платното целиот мотив како една целина.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Lace Guild. „Tenerife and Nanduti Lace“. Архивирано од изворникот на 2014-12-05. Посетено на 28 November 2014.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Ñandutí: The flower in the spider's web. Annick Sanjurjo. Published by Organization of American States. January 1, 1978. ASIN: B00072UZOC.