Љуљзим Исмаили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Љуљзим Исмаили
Lulzim Ismaili
ПрекариЉуљи
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpgОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Љуљзим Исмаили (албански: Lulzim Ismaili; роден во Нераште, Тетовско) познат како Командант Љуљи е поранешен член на ОНА, односно командант во 112 регионална бригада задолжена за тетовско[1].

Тој бил задолжен од т.н. „генералштаб на ОНА" да ја води истрагата за 12-те исчезнати македонски цивили.[2] На 28 декември 2001 во весникот „Факти“ изјавил дека од страна на ОНА се пронајдени две тела на киднапираните македонци и се чекало на обдукција да извршат меѓународни лекари. Бил член на централното претседателство на ДУИ за време на изборите во 2002, на кои бил замешан во повеќе изборни инциденти.[3] Обвинуван е за рекетарство и киднапирања.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бела Книга- Теророзмот на т.н. Ослободителна национална армија“, Министерство за Внатрешни работи, стр. 84
  2. "Командант Љуљи" знаел каде се телата на двајца Македонци“, Дневник (посет. 18 февруари 2011 г). (на македонски)
  3. ТЕТОВО И ГОСТИВАР Мирно, со многу забелешки“, Дневник (посет. 18 февруари 2011 г). (на македонски)
  4. „Самопрогласените команданти на ОНА предавници, крадци и наркомани“ (македонски). А1. 04.02.2002 00:00. конс. 2011-02-18.