Љупчо Стојменски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Љупчо Стојменски
Роден 20 ноември 1931
Штип,  Кралство Југославија
Починал 10 јануари 2007
Скопје,  Македонија
Националност Македонец
Занимање поет, преведувач


Љупчо Стојменски (20 ноември 1931, Штип 10 јануари 2007, Скопје, Македонија) — македонски поет и преведувач.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Завршил Филозофски факултет во Скопје.Бил главен и одговорен уредник на весникот „Млад борец “, потоа уредник во МРТ.

Творештво[уреди | уреди извор]

  • „Меѓу два брега“, поезија, 1957;
  • „Крај тешките води“, поезија, 1962;
  • „Отимања“,поезија, 1969;
  • „Куршуми низ времето“, поезија, 1976;
  • „Деноноќно сонце“, поезија, 1977;
  • “Доживотни пленици“, поезија, 1988.

Преводи[уреди | уреди извор]

Превел поезија на: Булат Окуџава, Роберт Рождественски, Андреј Вознесенски, Христо Смирненски

Наводи[уреди | уреди извор]