Љупчо Ангеловски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љупчо Ангеловски
Роден 30 август 1955
Битола
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Погрешно време
Македонски народни приказни
Турни ме да Кинисам
Занимање глумец/музичар

Љупчо Ангеловски (р. 30 август 1955 во Битола) — македонски филмски и телевизиски глумец и музичар.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Ангеловски има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1998. Салон Хармони ТВ-серија
2000-2001. Погрешно време ТВ-серија Живко
2002. Наше маало ТВ-серија
2005. Обични луѓе ТВ-серија
2010-2012. Македонски народни приказни ТВ-серија
2011. Турни ме да Кинисам ТВ-серија Александар
2016. Ослободување на Скопје ТВ-филм Музичар
2016-2017. Комшиски приказни ТВ-серија
2022. Ручек ТВ-филм

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ljupco Angelov“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.