Љулин (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Љулин
Люлин
Lyulin-Mountain.jpg
Поглед кон планината Љулин од соседната планина Витоша.
Највисока точка
Надм. вис. 1.256 м
Координати 42°39′09″ СГШ 23°10′17″ ИГД / 
Географија
Дупевица се наоѓа во Бугарија
Дупевица
Местоположба во Бугарија
Место  Бугарија
Матичен венец Средна Гора
Искачување
Најлесна патека Лесно планинарење.

Љулин (бугарски: Люлин) е планина во Западна Бугарија. Планината се наоѓа на 5 км југозападно од главниот град Софија. Нејзината највисока точка е врвот Дупевица, кој е висок 1256 метри надморска височина. Љулин е одделена од планината Витоша со Владајскиот премин, каде тече Владајската река. Геолошки, Љулин е дел од Софиското средногорие.

Географија[уреди | уреди извор]

Бучинскиот премин ја дели планината Љулин на два дела — западен и источен. Источниот дел на планината е повисок и на него се наоѓа нејзиниот првенец - врвот Дупевица. Блиску до него се наоѓа интересното место Добринова карпа која претставува вертикална карпа од која се може да се види панорамски поглед на главниот град Софија, гратчето Банќа и на соседната планина Витоша. Во северното подножје на планината се наоѓаат софиските населби Мало Бучино и Банќа, а во јужната — Књажево и Владаја, а во источното — Горна Бања.

Туризам[уреди | уреди извор]

Љулин е лесно достапна планина. Има добро обележани пешачки патеки. На планината се наоѓат бунгаловите „Љулин“ (1040 м) и „Бонсови ливади“. Во западниот дел на планината е Дивотинскиoт манастир, а во северниот урнатините на стариот манастир „Св. Крал“ (Св. Кирил и Методиј). На врвот Рајловско градиште има остатоци од тврдината на Кракра Пернички. По јужните падини на Љулин се изградени неколку санаториуми за белодробни и други заболувања.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]