Љуга Рогопече

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љуга Рокопече
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Mavrovo and Rostuša Municipality.svg Маврово и Ростуше
СелоРибница
Физички особености
Извор 
 • местоКораб
Устие 
 • место
Радика
Особености на сливот
ТечениеРадикаЦрн ДримЈадранско Море

Љуга Рогопече — река во Македонија, сместена на планината Кораб.[1]

Се наоѓа јужно од селото Рибница, а се влева како десна притока во реката Радика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 45. ISBN 978-9989-2117-6-8.