Љуботен (археолошки наоѓалишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
  • Јазирциосамен наод од римското време. Во непосредната близина на селото, во 1957 година е откриена надгробна стела со латински натпис. Се чува во лапидариумот на Музејот на Македонија во Скопје.
  • Цркваосамен наод од доцноантичкото време. При реконструкцијата на селската црква, посветена на св. Никола, е пронајден жртвеник со латински натпис, посветен на богот Либер. Жртвеникот се чува во лапидариумот на Музејот на Македонија во Скопје.

Литература[уреди | уреди извор]