Љубослав Пенев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љубослав Пенев
Пенев во септември 2012 година
Лични податоци
Полно име Љубослав Младенов Пенев
Роден на 31 август 1966.(1966-08-31)(57 г.)
Роден во Добрич, Бугарија
Висина 1.88m
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Царско Село Софија (менаџер)
Младинска кариера
ЦСКА Софија
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1984–1989 ЦСКА Софија 101 (80)
1989–1995 Валенсија 167 (67)
1995–1996 Атлетико Мадрид 37 (16)
1996–1998 Компостела 69 (32)
1998–1999 Селта Виго 32 (14)
2000–2001 ЦСКА Софија 22 (8)
2002 Локомотив Пловдив 4 (0)
Вкупно 432 (217)
Репрезентација
1987–1998 Бугарија 62 (13)
Тренер на екипи
2009–2010 ЦСКА Софија
2010–2011 Литекс Ловеч
2011–2014 Бугарија
2014 Ботев Пловдив
2015 ЦСКА Софија
2016 Литекс Ловеч
2016 Литекс Ловеч II
2017 Валенсија Б
2019 ЦСКА Софија
2020– Царско Село
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Љубослав Младенов Пенев ( бугарски: Любослав Младенов Пенев  ; роден на 31 август 1966 година) е бугарски професионален фудбалски менаџер и поранешен играч, кој е сегашен менаџер на клубот од првата лига на Бугарија Царско Село Софија .

Пенев играл како напаѓач за неколку клубови во Бугарија и Шпанија. Тој ја започнал својата кариера во ЦСКА Софија во 1984 година, освојувајќи две титули во Бугарската лига и четири Купови на Бугарија. Во 1989 година се преселил во Валенсија, каде се етаблирал меѓу најплодните стрелци на головите во Ла Лига. По шест сезони минати во Валенсија, Пенев се приклучил на Атлетико Мадрид, освојувајќи ја Ла Лига 1995–96. Откако го напуштил Атлетико, тој настапувал уште и во Компостела, Селта Виго, ЦСКА и Локомотив Пловдив .

Кариера[уреди | уреди извор]