Љубовта на војникот (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Љубовта на војникот“ (српски: Војникова љубав) – југословенски филм од 1976 година, во режија на Светислав Павловиќ. Главните улоги ги толкуваат: Воја Брајовиќ, Драгомир Бојаниќ Гидра, Александар Берчек и Богдан Диклиќ.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Едно разгалено момче од богато семејство, кое тргнало по лоши патишта, заминува на отслужување на воената обврска. Таму, тој запаѓа во чести судири со војниците и со офицерите затоа што не е навикнат на редот и на дисциплината. Меѓутоа, тој ги открива и новите вредности — почитувањето и другарството така што по завршувањето на воената обврска, дома се враќа како нов човек...

Наводи[уреди | уреди извор]