Љубе Рајовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љубе Рајовски
Ljube Rajovski.jpg
Роден 1917 година
Кучевиште, Скопје, Македонија
Починал април/мај, 1945 година
Херцеговци, Босна и Херцеговина

Љубе Јованов Рајовски ( 1917во Кучевиште, Скопско1945 во Херцеговци, Босна и Херцеговина) — македонски партизан, револуционер, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Завршил основно училиште, а потоа стопанисувал како земјоделец и овчар. По формирањето на Шеснаесеттата македонска ударна бригада во неговото село, стапил во нејзините редови и учествувал во борбите против балистите на терените на Скопска Црна Гора. По ослободувањето на Македонија и успешните акции за ликвидирање на балистичките банди во Косово, заминал за Сремскиот фронт. Таму учествувал во пробивот на фронтот, заземањето на Товарник, ослободувањето на Винковци и други места. Во еден напад нагазил на мина кај Херцеговци и загинал. Љубе Рајовски бил закопан на борбената позиција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 121. На |first= му недостасува |last= (help)