Јухамати Алтонен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Jухамати Алтоннен
Jухамати Алтоннен

Јухамати Тапио Алтоннен ( фински: Juhamatti Tapio Aaltonen - Јас, 4 јуни 1985 година ) бил професионален фински хокеј на мраз кој играл како вистински крилен играч .

Тој бил член на сениорската репрезентација на Финска, за што го направил своето деби на меѓународната сцена на СП 2010 година . Со репрезентацијата, тој ја освоил и титулата светски шампион на Светскиот куп во 2011 година во Словачка, а исто така бил дел од финскиот олимписки тим на Зимските олимписки игри во 2014 година . во Сочи кога Финска освои бронзен медал.

Кариера[уреди | уреди извор]

Алтонен својата професионална кариера ја започнал во дресот на тимот на Олун Керпет, за кој играл во периодот 2002-2009 година, освојувајќи два трофеи на финскиот шампион во тој период. По 7 сезони во Керпет, Алтонен заминува во Лахти каде играл за Пеликанците во сезоната 2009/10 за што постигна 49 бода (28 гола) на 58 одиграни натпревари. Иако Алтоннен потпишал петгодишен договор со Пеликанците, по првата сезона, тој ја искористил клаузулата од договорот што му дозволуваше да се промени околината во случај на подобри услови.

Ова веќе било случај во средината на јуни 2010 година потпиша за руската КХЛ лига Металург од Магнитогорск, за што играл во наредните две сезони.[1] Потоа играл една сезона за шведски Регл, по што се вратил во Финска, прво во родниот град Керпет, а потоа играл за okerокерит и ХИФК .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Magnitogorsk Metallurg's 2010-11 Roster“. hockeydb.com. 2. октобар 2015. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)