Јустин Кругер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кругер за време на неговиот мандат со SC SC Bern.

Јустин Метју Кругер ( германски: Justin Matthew Krueger - Диселдорф, 6 октомври 1986 година ) бил професионален германски хокеј на мраз кој играл дефанзивно.

Тој бил член на германската репрезентација за која го направил своето меѓународно деби на СП 2010 година.

Кругер учествувал во нацрт - влезот во НХЛ во 2006 година, каде бил избран за 203-ти пик во седмото коло од тимот на Каролина Харикенс . Од 2013 година играл во дресот на ХК Берн во швајцарската лига со која имал освоено две титули во Швајцарскиот шампион (во сезоните 2015/16 и 2016/17).

Неговиот татко бил поранешен канадско-германски хокеј играч и хокеар тренер Ралф Кругер .

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Германска репрезентација за хокеј на мраз
  • Германска федерација за хокеј на мраз

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]